Od kilku dobrych lat smartfon to nieodłączny towarzysz każdego z nas. To właśnie na nim przechowywane są nie tylko prywatne informacje czy aplikacje służące rozrywce, ale i różnorodne dane, związane z życiem zawodowym. Bardzo wielu użytkowników wychodzi z założenia, że skoro tylko oni mają dostęp do własnego telefonu, to nie mają się czego obawiać i nie są im potrzebne dodatkowe zabezpieczenia. W rzeczywistości jednak bywa z tym… różnie. Co warto wiedzieć na temat ochrony prywatności na smartfonie? Przeczytasz o tym w poniższym artykule!

Czy urządzenia mobilne nas podsłuchują?

Współcześnie jesteśmy świadkami dynamicznego rozwoju technologii, która każdego dnia w znaczącym stopniu ułatwia nam codzienne funkcjonowanie. Nic więc dziwnego, iż gdy obecnie udajemy się na zakupy, zamiast papierowej listy bierzemy… smartfon wyposażony w wygodną aplikację mobilną. Przykłady takich sytuacji można wymieniać w nieskończoność. O wiele jednak lepiej skupić się na tym, co takie urządzenia potrafią, jeżeli chodzi o zbieranie informacji na temat swoich właścicieli.

Sprawa ta jest bowiem niebywale kontrowersyjna. Prawdopodobnie każdy użytkownik smartfona choć raz spotkał się z sytuacją, w której telefon samoczynnie zaczął dostosowywać reklamy do potrzeb, których poszukiwał w wyszukiwarce internetowej lub, co gorsza, o których wyłącznie wypowiadał się na głos. I choć brzmi to niczym fabuła dobrego filmu science fiction, w rzeczywistości wielu właścicieli urządzeń mobilnych, nieświadomie decyduje się właśnie na takie „traktowanie”, poprzez dobrowolną akceptację funkcji systemu, które finalnie mogą mieć niewiele wspólnego z zachowaniem bezpieczeństwa.

W jaki sposób smartfony zbierają od nas informacje?

W toku powyższych rozważań pojawia się pytanie, w jaki sposób urządzenia mobilne zyskują możliwość zbierania danych na temat każdego użytkownika. Odpowiedź jest prosta: poprzez zgody dostępu do informacji na urządzeniu, które zostają wydane przez niego samego.

Posiłkując się przykładem: świeżo zainstalowane aplikacje bardzo często proszą o dostęp do różnorodnych funkcji telefonu (np. aparatu, mikrofonu czy wiadomości), aby użytkownik mógł w pełni korzystać z ich usług. W takiej sytuacji wydaje on zezwolenie, jednocześnie… udostępniając swoje dane w sieci. Finalnie mogą one trafić do agencji reklamowej, która na tej podstawie będzie profilować użytkownika jako potencjalnego klienta.

Zbieranie informacji przez urządzenia mobilne, których podstawą funkcjonowania jest system operacyjny Android lub iOS, może odbywać się także poprzez wykorzystywanie danych na temat lokalizacji telefonu oraz łączenie się z sieciami Wi-Fi w miejscach publicznych.

Na czym polega prawo do prywatności?

W tym miejscu z pewnością bardzo wiele osób zadaje sobie pytanie, czy takie działanie systemu jest zgodne z prawem. W istocie każdemu obywatelowi przysługuje prawo do prywatności. Na czym ono polega i co oznacza? Przede wszystkim prawo do:

  • nieujawniania informacji ze sfery prywatności i życia rodzinnego,
  • tajemnicy prowadzonej korespondencji,
  • ochrony danych osobowych,
  • nietykalności mieszkania,
  • ochrony wizerunku.

Z przytoczonej definicji jasno wynika, że oprogramowania stosowane w urządzeniach mobilnych nie mogą ingerować w prywatność swoich właścicieli. Warto jednak pamiętać, że w większości przypadków wyrażają oni w pełni świadomą zgodę na podejmowanie tychże właśnie działań. Aby uniknąć przykrych konsekwencji, warto więc dobrze zabezpieczyć swojego smartfona przed niepożądanymi działaniami osób trzecich. Jak sprawić, by urządzenie stało się bezpieczne?

Ochrona prywatności w sieci. Jak mogą to robić użytkownicy smartfonów?

Bezpieczeństwo smartfonów to kwestia, która niejednej osobie spędza sen z powiek. Nic dziwnego, ponieważ obecnie telefon służy nam do załatwiania wszelkich bieżących spraw oraz czynnego korzystania z sieci internetowej. To zaś może stanowić dodatkowe niebezpieczeństwo, jeżeli chodzi o ataki cyberprzestępców. Co zatem należy zrobić, aby poufne informacje zachować wyłącznie dla siebie?

Zabezpieczenie dostępu do urządzenia

W pierwszej kolejności warto zacząć od ustawienia hasła dostępu w urządzeniu. Najlepiej wykorzystać do tego tylko sobie znany kod, dzięki czemu dostęp do konta będzie ograniczony wyłącznie dla jednej osoby. Na szczęście coraz więcej producentów smartfonów decyduje się zabezpieczyć dostęp do urządzeń w bardziej w precyzyjny sposób – poprzez zastosowanie weryfikacji za pomocą czytnika linii papilarnych czy rysów twarzy. Mając szereg różnorodnych ustawień na swoim telefonie, warto korzystać z tych, które w znaczny sposób ograniczą możliwość włamania się do smartfona osobie postronnej. W przypadku zwykłego hasła w dalszym ciągu pozostaje to bardzo możliwe.

Korzystanie wyłącznie ze sprawdzonych sieci i aplikacji

Jeśli zależy nam na tym, aby zapewnić należytą ochronę danych, to użytkownik telefonu powinien korzystać wyłącznie ze sprawdzonych sieci internetowych. Dotyczy to przede wszystkim miejsc publicznych, w których bardzo łatwo stać się ofiarą przechwytu wrażliwych danych. Równie czujnym należy pozostać podczas instalowania na urządzenie nowych aplikacji. Pobieranie ich z niezaufanych źródeł może ściągnąć na smartfona szkodliwe oprogramowanie, które nie tylko wykradnie dane, ale i może spowodować nieodwracalne szkody na telefonie.

Kontrola uprawnień aplikacji

Bez wątpienia w smartfonach najlepsze jest to, iż można do woli instalować aplikacje, które w kilka chwil odmienią ich funkcjonalność. W tej kwestii warto jednak pozostać uważnym – szczególnie na początku, kiedy to apka domaga się od właściciela telefonu uprawnień, które niekoniecznie są jej potrzebne (choć tak właśnie twierdzi) do prawidłowego działania. Zanim więc wyrazi on zgodę na dostęp do konkretnych segmentów smartfona, powinien dobrze przeanalizować, o co tak naprawdę prosi go aplikacja – w końcu do obsługi aparatu zbędny wydaje się dostęp do wiadomości tekstowych czy nawiązywania połączeń… Warto więc do końca czujnie analizować wszelkie komunikaty, aby nie stać się nieświadomą ofiarą mobilnego systemu.

Jak chronić prywatność w Internecie? Zaufaj własnemu rozsądkowi!

Ochrona prywatności na smartfonach może przyjmować bardzo różnorodną formę. Żadne hasła nie zastąpią jednak… zdrowego rozsądku! Do technologii zawsze należy bowiem podchodzić z odrobiną dystansu, wybierając raczej szyfrowanie danych, aniżeli ich powierzanie nieokreślonym źródłom. Jeżeli więc jako jedyny chcesz mieć dostęp do swojego konta na telefonie, zachowaj ostrożność w trakcie użytkowania swojego mobilnego przyjaciela. Pamiętaj, że wyciek danych może mieć bardzo przykre i niekiedy nieodwracalne konsekwencje. Lepiej więc w porę zabezpieczyć się przed tym, co czeka na nas w sieci – i nie tylko!