Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to często nie lada wyzwanie – szczególnie gdy firma przechodzi trudny okres, a nam brakuje dostatecznej ilości klientów. Obecnie z kryzysem finansowym, który jest efektem pandemii koronawirusa, boryka się wiele przedsiębiorstw. Jak zatem utrzymać się na rynku? Co mogą zrobić osoby samozatrudnione? Najlepszym sposobem będzie poszukanie kapitału na bieżące wydatki – sprawdź, czy należy Ci się dofinansowanie!

Koronawirus: dotacje dla przedsiębiorców – niezbędna pomoc na ekonomiczne tarapaty

Walka z pandemią wciąż trwa. Jej skutki w mniejszym lub większym stopniu odczuwa każdy z nas. Staramy się zachowywać środki bezpieczeństwa, utrzymujemy dystans społeczny, nosimy maseczki i często dezynfekujemy ręce. Robimy wszystko by chronić zdrowie – swoje oraz najbliższych. Niestety epidemia koronawirusa dała się we znaki również polskiej gospodarce oraz właścicielom firm. W wielu przypadkach biznesy z dnia na dzień przestały funkcjonować – nikt nie był przygotowany na tak dramatyczny scenariusz. Ucierpiały przede wszystkim branże, które do tej pory znakomicie radziły sobie na rynku – turystyka, gastronomia, czy sektor usług. Większość przedsiębiorców odnotowała spadki przychodów. Klienci zaczęli rezygnować ze zleceń, ponieważ nierzadko sami wpadli w tarapaty finansowe, tracąc pracę. W trudnej sytuacji znalazły się też osoby samozatrudnione – ich przychody zazwyczaj nie są regularne i zależą właśnie od ilości zleceń w danym miesiącu. Aby przeciwdziałać gospodarczym skutkom pandemii koronawirusa, rząd uruchomił kompleksowy pakiet działań. Co oznacza, że osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą mogą liczyć na finansowe wsparcie w postaci dofinansowania, a także dotacji unijnych. Warto z takiej pomocy skorzystać, jeśli chcemy uporać się z bieżącymi wydatkami i uniknąć niebezpiecznego przestoju.

Dofinansowanie części kosztów samozatrudnionych – jakie warunki trzeba spełnić?

W ramach tarczy antykryzysowej mamy do dyspozycji szereg różnych rozwiązań mających na celu doraźną pomoc przedsiębiorcom, którzy w związku z pandemią koronawirusa znaleźli się w trudnej sytuacji. Jednym z takich rozwiązań jest dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Tego rodzaju wsparcie stworzono dla osób niezatrudniających żadnych pracowników i wykazujących spadek obrotów w ciągu kilku ostatnich miesięcy na skutek panującej pandemii.

Komu zatem przysługuje dofinansowanie części kosztów? Mogą się o nie ubiegać przedsiębiorcy mający swoją firmę (jednoosobową działalność gospodarczą), która działa na rynku co najmniej rok przed rozpoczęciem epidemii. Ten wymóg wiąże się bezpośrednio z koniecznością dokonania oceny polegającej na porównaniu dwóch wybranych miesięcy z analogicznego okresu bieżącego i poprzedniego roku. Dzięki temu urząd zweryfikuje, w jakim stopniu dochody uległy zmniejszeniu oraz czy faktycznie ma to związek z COVID-19. Od wyników porównania zależy również wysokość przyznanego dofinansowania – im większy procentowy spadek dochodów, tym więcej środków otrzymamy. Największą pomoc dostaną oczywiście osoby, których obroty uległy drastycznemu zmniejszeniu. Warto wspomnieć o jeszcze jednym istotnym warunku: właściciele firm chcący dostać dofinansowanie części kosztów nie mogą zalegać z opłacaniem obowiązkowych podatków, zaliczek na podatek dochodowy, składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne oraz składek na Fundusz Solidarnościowy – chodzi oczywiście o okres sprzed wybuchu pandemii.

Koronawirus: Fundusze Europejskie – dotacje dla samozatrudnionych

Szukając  środków finansowych, od razu myślimy o różnych dotacjach unijnych – to bardzo dobry trop. Unia Europejska przeznacza na pomoc przedsiębiorcom olbrzymią część dostępnych funduszy. Musimy tylko na bieżąco śledzić pojawiające się informacje i pilnować terminów składania wniosków. W tej chwili średni przedsiębiorcy mogą starać się o dotację na kapitał obrotowy. Program ma objąć również małe firmy oraz jednoosobowe działalności gospodarcze, ale nie podano jeszcze żadnych oficjalnych informacji dotyczących warunków świadczenia oraz terminu składania wniosków. Najlepiej zatem na bieżąco śledzić wiadomości dotyczące Regionalnych Programów Operacyjnych. Należy zaznaczyć, że decyzję o uruchomieniu wsparcia dla mikro przedsiębiorstw i osób samozatrudnionych o dotację na kapitał obrotowy, podejmuje Instytucja Zarządzająca Regionalnym Programem Operacyjnym. Tę funkcję sprawują poszczególne urzędy marszałkowskie.

Koronawirus: dofinansowanie dla firm – środki z urzędu pracy

Kolejną możliwością otrzymania dofinansowania są programy pomocowe, po które zwracamy się do urzędu pracy. Już teraz wiele z nich organizuje drugi nabór wniosków o dotacje do części kosztów prowadzenia działalności. Dzięki zastrzykowi gotówki przedsiębiorca od razu upora się z najpilniejszymi wydatkami i uniknie przestoju. Tego rodzaju pomoc kierowana jest dla osób prowadzących działalność gospodarczą, aczkolwiek niezatrudniających pracowników. Jednak ten wymóg nie dotyczy współpracy w ramach umowy zlecenia.