Aplikacji mobilnych używamy dziś na każdym kroku. Urządzenia mobilne są w powszechnym użyciu, a aplikacje mobilne mogą ułatwiać wiele codziennych zadań i użytkownicy smartfonów używają ich do niezliczonych czynności. Wykonywanie różnych zdań na smartfonie stało się tak powszechne, że często nawet tego nie zauważamy. Dobra aplikacja mobilna jest więc niezastąpiona we współczesnym świecie. A skąd brać aplikacje mobilne?

Pobieranie aplikacji mobilnych w oficjalnych sklepach

Najlepiej jest nowe aplikacje mobilne pozyskiwać w oficjalnych sklepach: Google Play (dla systemu android), App Store (dla iOS) i Huawei Appgallery (na smartfony Huawei). Pobieranie aplikacji mobilnych z oficjalnych sklepów, takich jak Google Play czy Huawei Appgallery ma kilka zalet. Najważniejszą z nich jest bezpieczeństwo. Aby aplikacje mobilne stały się dostępne w oficjalnych sklepach, muszą przejść przez proces weryfikacji, w którym operatorzy sklepów upewniają się, że w aplikacji nie ma szkodliwych czy nielegalnych elementów. Pobierając aplikację z oficjalnego sklepu z aplikacjami, masz też pewność, że jest to faktycznie ta aplikacja mobilna, której szukasz. W Internecie oszuści mogą podszywać się pod jakąś firmę i oferować użytkownikom możliwość pobrania fałszywych wersji aplikacji mobilnych, które nie tylko nie wykonują oczekiwanych zadań, ale mogą też instalować szkodliwe oprogramowanie.

Są i inne powody, żeby korzystać z oficjalnych usług Google Play, Huawei, czy Apple (iOS). Najważniejsze jest to, że aplikacje mobilne pobrane z oficjalnego sklepu z aplikacjami będą się automatycznie aktualizować (lub otrzymasz powiadomienie o aktualizacjach aplikacji). Jest to bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa i utrzymania pełnej funkcjonalności pobranych na telefon aplikacji mobilnych. Poza tym, wszystko jest w jednym miejscu i w jednym systemie – aplikacje użytkowe, gry, a w Google Play nawet książki i audiobooki. Firmowy sklep z aplikacjami oferuje też bezpieczne płatności, a także zwrot pieniędzy, jeżeli aplikacja nie będzie działać na urządzeniach użytkownika. Wreszcie, sklep z aplikacjami zbiera i prezentuje opinie innych użytkowników o oferowanych aplikacjach. Mamy więc w jednym miejscu uśrednione oceny użytkowników i liczne recenzje, a także liczbę pobrań i kategoryzację wiekową. Do tego Google Play, czy sklep z aplikacjami Apple’a nie ma interesu w manipulowaniu wynikami, czy opiniami, więc są one bardziej wiarygodne.

Pobieranie aplikacji mobilnych ze sklepu Google Play

W Polsce smartfony z systemem Android są zdecydowanie popularniejsze od produktów Apple, więc zacznijmy od tego, jak pobrać aplikację z Google Play. Najłatwiej zrobić to z aplikacji Google Play w telefonie. Aplikacja ma trzy zakładki: do zakupu gier, aplikacji użytkowych i książek (w tym audiobooków). W każdej z nich można przeglądać aplikacje mobilne i książki według kategorii, a także oczywiście wyszukiwać po nazwie czy funkcji. Na liście wyszukiwania pojawi się wiele aplikacji mobilnych o podobnych funkcjach. Kiedy już znajdziesz tę, której szukasz, wybierz przycisk z napisem „instaluj” lub ceną aplikacji. Po ewentualnym uiszczeniu opłaty, aplikacja zainstaluje się w urządzeniu. Poza tym sklep z aplikacjami Google Play można też odwiedzić w przeglądarce na komputerze. Na stronie internetowej można nawet wydać polecenie zainstalowania aplikacji na jednym ze swoich urządzeń. Wreszcie, twórcy aplikacji na smartfony zamieszczają na swoich stronach linki do oficjalnych sklepów. To może być najlepsze wyjście, jeżeli w sklepie dostępne są różne aplikacje mobilne o podobnej nazwie czy obsługujące tę samą usługę.

Jak ściągać aplikacje na iPhone?

W odróżnieniu od Google Play, App Store Apple działa tylko jako apka na urządzeniach z systemem iOS. Sklep ma cztery karty – Today, Games, Apps, Arcade – oraz oczywiście wyszukiwarkę. Po znalezieniu pożądanej aplikacji, wybierz przycisk z napisem Get albo ceną, a po ewentualnym uiszczeniu płatności wybrana aplikacja zostanie pobrana i zainstalowana w twoim urządzeniu. Jest możliwe, że konieczne będzie podanie hasła do konta w systemie Apple.

Jak pobrać aplikacje na Huawei?

Huawei AppGallery ma swoją własną specyfikę. Odkąd w USA uznano urządzenia mobilne Huawei za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, nie można korzystać z oficjalnego sklepu z aplikacjami mobilnymi Google Play na urządzeniach chińskiego producenta. AppGallery stało się więc jedynym źródłem oprogramowania dostępnego użytkownikom urządzeń Huawei. Mimo starań firmy nie wszystkie aplikacje mobilne dostępne są do zainstalowania na smartfonach chińskiego producenta. Większość z jego obszernej biblioteki oprogramowania to aplikacje mobilne stworzone na chiński rynek, bezużyteczne w Europie. AppGallery obchodzi ten problem, udostępniając linki do oficjalnych stron firm udostępniających aplikacje mobilne, skąd można pobrać pliki APK do samodzielnego zainstalowania oprogramowania. W ten sposób traci się jednak wiele z korzyści płynących z używania oficjalnego sklepu. Jest też wersja webowa sklepu, która niezalogowanym użytkownikom prezentuje kody QR do zeskanowania smartfonem.

Jak pobrać aplikację InPost Mobile?

Aplikację InPost Mobile można pobrać z każdego z oficjalnych sklepów: z Google Play na smartfony i tablety z Androidem, z App Store na urządzenia Apple z systemem iOS, oraz AppGallery na smartfony i tablety Huawei. Aplikację można wyszukać w katalogach sklepów z aplikacjami lub skorzystać z linków na stronach InPost. Jest też spora szansa, ze względu na popularność aplikacji InPost Mobile, że pojawi się gdzieś na ekranie startowym albo w jakiejś zakładce Top i Trending.

Aplikacje webowe – aplikacje mobilne bez instalowania

Jak już wspominaliśmy, wyszukiwanie aplikacji mobilnych w Internecie i pobieranie ich z innych źródeł niż oficjalne sklepy, jak Google Play, jest ryzykowne. Jednocześnie skomplikowany i kosztowny proces tworzenia aplikacji na smartfony i certyfikacji tych aplikacji przez oficjalny sklep sprawiają, że wielu mniejszych organizacji nie stać na tworzenie dedykowanych aplikacji mobilnych. Rozwiązaniem są tu tzw. aplikacje webowe. Aplikacje mobilne tego typu, to w zasadzie strony internetowe dostosowane na urządzenia mobilne. Przy czym nie chodzi tu tylko o to, że dobrze prezentują się na małym ekranie. Stosują też rozwiązania umożliwiające im korzystanie z większości zasobów smartfona i przechowywanie niektórych danych lokalnie. Jednak większość danych przechowywanych jest w Internecie. Oznacza to, że połączenie z Internetem jest konieczne do korzystania z większości funkcjonalności. Z drugiej strony, takie aplikacje nie muszą być pobierane, instalowanie i aktualizowane, a ich funkcjonalność jest niewiele mniejsza w porównaniu z aplikacjami natywnymi.