Przesyłki niestandardowe w firmach kurierskich obejmują wiele kategorii – obok ciężkiej paczki mamy też różne kategorie paczki w niestandardowych wymiarach: wolumetryczne, dłużycowe, a także paczki w niestandardowych kształtach. Tak więc pytania, jak wysłać ciężką paczkę i jak wysłać dużą paczkę niekoniecznie oznaczają to samo.

Kurier – ciężkie paczki standardowe

Czasem wysyłka ciężkiej paczki może mieścić się w standardowych zasadach nadania. Każda firma kurierska ma swoje własne zasady, ale maksymalna waga przesyłek standardowych w większości firm kurierskich wynosi około trzydziestu kilogramów, choć czasem maksymalna waga przesyłki standardowej wynosi nawet pięćdziesiąt kilogramów. Z pozoru ciężkie przesyłki kurierskie niekoniecznie muszą przekraczać tę wagę, szczególnie jeśli mają niewielkie wymiary. Ciekawym przypadkiem jest nadanie do automatu Paczkomat®. W tym przypadku maksymalna waga paczki wynosi tylko 25 kg. Tak więc może to być najlepszy sposób, żeby wysłać ciężkie przedmioty, które mają niewielkie wymiary.

Jak wysłać dużą paczkę – przesyłka niestandardowa

To, czy przesyłka zalicza się do niestandardowych, zależy nie od zawartości przesyłki, ale od jej kształtu i wagi. Jakkolwiek skomplikowane kształty mają towary przeznaczone do wysyłki, jeżeli możesz je włożyć do dużej paczki, która jednak nie jest większa niż maksymalne wymiary przesyłki standardowej, to jest najlepsze rozwiązanie. Za dużą paczkę zapłacisz oczywiście nieco więcej, ale to i tak mniej niż dodatkowe opłaty za przesyłkę niestandardową. Firmy kurierskie niechętnie przewożą paczki o nietypowych kształtach, bo trudniej je zmieścić w furgonetce i nie da się ich sortować automatycznie. Co więcej, taka nieforemna paczka jest bardziej narażona na uszkodzenia. Lepiej więc zapakować specyficzny produkt do dużej paczki, wypełniając czymś wolne przestrzenie.

Kiedy w takim razie możemy powiedzieć, że paczka kwalifikuje się jako przesyłka niestandardowa? Po pierwsze, jeśli jest to naprawdę duża paczka. Maksymalny rozmiar paczki określony jest w regulaminie jako suma wymiarów, albo jako maksymalna długość każdego z boków paczki. Jeżeli wymiary paczki są większe, to traktowana jest jako niestandardowa. Podobnie, za przesyłkę ponadgabarytową uważa się paczkę, której waga przekracza wagę maksymalną określoną w regulaminie. Ponadto, za paczkę niestandardową uważa się taką, której kształt znacząco odbiega od sześcianu. Oczywiście nie chodzi tu o bluzkę w foliopaku, ale już okrągłe kartony mieszczą się w tej kategorii, podobnie jak paczki z wystającymi elementami. Dużo zależy tu jednak od firmy. InPost na przykład traktuje tuby o określonych wymiarach jako standardowe i ma osobną kategorię do wysyłki opon.

Specyficznym rodzajem przesyłek niestandardowych są tak zwane paczki gabarytowe. W przypadku dużej paczki o niewielkiej wadze, firmy kurierskie, które wyceniają koszt usługi kuriera według wagi przesyłek, traciłyby na tym interesie, bo za taką paczkę niewiele zarobią, a blokuje on miejsce w furgonetce. Dlatego wyceniając taką paczkę, przyjęło się stosować wagę wymiarową, zwaną też gabarytową lub wolumetryczną. W maksymalnym skrócie: objętość paczki przelicza się na kilogramy według ustalonego wzoru. Podobnie, w przypadku paczek dłużycowych (długich, ale o niewielkim przekroju) wycenia się wysyłkę zależnie od ich długości.

Jak wysłać dużą paczkę – zabezpiecz paczkę o dużej wadze

Jak zabezpieczyć zawartość paczki, która ma znaczną wagę? Najważniejsze to wybrać odpowiednio mocne pudełka do pakowania paczek tak, aby dno pudełka nie wypadło podczas przenoszenia przesyłki przez kuriera. Kurierzy ustawiają też paczki jedna na drugiej podczas transportu, a ciężką, dużą paczkę postawią oczywiście na spodzie, więc karton musi być też na tyle mocny, żeby nie zgniótł się, kiedy ktoś postawi na nim inną paczkę. Należy też unieruchomić produkty w paczce, pamiętając o tym, że luźne masywne przedmioty uderzają z większą siłą podczas wstrząsów czy przy przechyleniu. Nie można więc pozwolić na to, żeby przesuwały się w paczce.

Ponadto, dużą wagę mają często przedmioty niestandardowe, których waga sprawia, że typowe dla takich przesyłek problemy nasilają się – wystający fragment może łatwiej przebić opakowanie zewnętrzne, jeżeli stoi za nim 40 kg wagi. Warto więc wiedzieć, jak zapakować przedmioty niestandardowe. Najlepiej oczywiście włożyć przedmiot na tyle dużą paczkę, żeby nic nie wystawało. Wolne przestrzenie trzeba czymś wypełnić. Jeżeli chodzi o przedmioty o dużej wadze, to odradzam używanie skropaku i innych sypkich wypełniaczy, ponieważ nie unieruchomią ich one skutecznie w paczce. Najlepiej wypełnić paczkę stosując kartonowe kształtki albo worki powietrzne, które są dość wytrzymałe, a lekkie. Można też zawinąć przedmiot w folię bąbelkową albo użyć jej do wypełnienia pakunku. Jeżeli jakaś część jednak wystaje poza paczkę, trzeba ją również owinąć folią bąbelkową, a następnie kartonem i taśmą.

Jak wysłać dużą paczkę – transport palety kurierem

Przesyłki o wadze przekraczającej maksimum określone dla przesyłki niestandardowej, można przesłać kurierem na palecie. W tym przypadku jej rozmiar ograniczają wymiary standardowej euro-palety, a maksymalna waga wynosi kilkaset kilogramów. Warto pamiętać, że standardowo oferta wysyłki kurierem towarów na palecie nie obejmuje wniesienia. Od kurierów można oczekiwać dowiezienia palety najbliżej, jak się da i ewentualnie wyładowania jej z furgonetki. Niektóre firmy oferują usługę rozpakowania palet i wniesienia zawartości do domu klienta, ale jest ona dodatkowo płatna.

Wniesienie ciężkiej paczki do domu adresata

Chcąc wysłać dużą paczkę kurierem, trzeba też zadać sobie pytanie, czy kurier wniesie ją do mieszkania adresata. Kurierzy mają obowiązek wniesienia przesyłki, jeśli paczka nie jest zbyt ciężka. Przepisy BHP regulują, jaki ciężar może przenosić pracownik. Dla mężczyzn maksymalna waga wynosi 30 kg przy pracy stałej i 50 kg przy pracy dorywczej. W przypadku kurierów mówimy raczej o pracy dorywczej, aczkolwiek należy zaznaczyć, że w tym przypadku określono też maksymalną odległość, na jaką może być przenoszony ciężar. Co więcej, maksymalna waga przenoszone pakunku wynosi odpowiednio 20 kg i 30 kg, jeżeli ma on być wniesiony po schodach na wysokość większą niż cztery metry (czyli zasadniczo na pierwsze piętro). Teoretycznie więc kurier może odmówić niesienia ciężkiej paczki na dużą odległość lub na wyższe piętro.

Zdecydowanie kurier nie może wnieść samodzielnie przesyłki ważącej więcej niż 50 kg, bo tego zabraniają przepisy BHP. Nie ma też obowiązku pomóc klientowi we wnoszeniu przesyłki. W takim przypadku kurier podjedzie najbliżej, jak się da, ale samo przeniesienie pakunku jest już problemem odbiorcy. Niektóre z firm kurierskich oferują dodatkowo płatną usługę wniesienia, co w przypadku paczek o wadze powyżej 50 kg wiąże się z obecnością dodatkowego pracownika. Zwykle jednak dostawą bardzo ciężkich przedmiotów zajmują się wyspecjalizowane firmy, które obok transportu i wniesienia oferują często również montaż urządzeń.