Przesyłka niestandardowa to zasadniczo określenie pasujące do każdej paczki, która nie mieści się w wymiarach i wytycznych, które obejmują przesyłkę standardową. Przesyłki niestandardowe to więc paczki duże, jak i te o nieregularnych kształtach. Obok „paczki niestandardowej” cenniki firm kurierskich wyróżniają zwykle przesyłki niestandardowe w kilku szczególnych kategoriach, takich jak paczka dłużycowa czy gabarytowa. Warto zorientować się, jak działa wysyłka paczek niestandardowych, bo firma kurierska ma prawo do naliczenia opłaty dodatkowej za nadanie paczki niestandardowej nieprawidłowo jako standardowej.

Nadanie przesyłki niestandardowej – jak się mierzy paczka?

Przesyłkę niestandardową definiuje się więc niejako negatywnie – paczki niestandardowe to te, które nie mieszczą się w definicji, za pomocą której firmy kurierskie określają, czym jest przesyłka standardowa. Jak zatem zdefiniowana jest paczka standardowa? Firmy kurierskie stosują tu dwa sposoby określenia maksymalnych wymiarów przesyłki kurierskiej. Najczęściej określana jest suma wymiarów pakunku, oraz ile maksymalnie może mieć najdłuższy bok paczki. Niektóre firmy kurierskie jednak określają maksymalny wymiar każdego z boków paczki. Tak jest, na przykład, w przypadku paczek nadawanych i podbieranych w urządzeniu InPost, ponieważ przesyłka musi zmieścić się w skrytce urządzenia Paczkomat®, która ma przecież ograniczone wymiary. Ponadto, każda firma kurierska określa w regulaminie maksymalną wagę, jaką może mieć przesyłka standardowa. Przesyłkę o większej wadze uznaje się za paczkę niestandardową.

Ponadto, firma kurierska określa też w regulaminie preferowany kształt przesyłek kurierskich. Z reguły jest to prostopadłościan, aczkolwiek wszystkie firmy akceptują koperty i foliopaki, a niektóre także określają w regulaminie inne dopuszczalne kształty, na przykład tuby o określonej średnicy i długości. Za paczkę niestandardową uważa się więc także przesyłkę, która ma inny kształt, szczególnie, jeśli ma wystające elementy.

Jak wysłać dużą przesyłkę?

Przesyłka niestandardowa to może być po prostu paczka dużego rozmiaru. Kluczową kwestią jest tu, jaki rozmiar został przekroczony. Jeżeli suma wymiarów paczki niestandardowej przekracza wartość maksymalną, ale nie jest ona zbyt ciężka, prawdopodobnie zostanie ona uznana za przesyłkę wolumetryczna i o jej cenie zdecyduje nie rzeczywista waga paczki, ale tzw. waga gabarytowa. Z kolei, jeżeli najdłuższy bok paczki przekracza maksymalny wymiar, ale pozostałe wymiary są niewielkie, a waga mieści się w normie, może ona zostać zaliczona do paczek dłużycowych i wyceniona według długości, a nie wagi. Wreszcie, jeśli paczka niestandardowa jest bardzo ciężka, to zostanie potraktowana jako ponadgabarytowa.

Kurier – paczka niestandardowa – gabarytowa

Przesyłka niestandardowa gabarytowa czy wolumetryczna, to paczka niestandardowa o dużych wymiarach, ale niewielkiej masie. Paczka może zostać uznana za wolumetryczną, nawet jeśli nie jest większa niż przesyłka standardowa, jeżeli jej rzeczywista waga jest mniejsza od wagi wolumetrycznej. Waga wolumetryczna obliczana na podstawie objętości paczki i stanowi podstawę do jej wyceny jeśli jest większa niż rzeczywista. Regulamin firmy kurierskiej decyduje, jak dokładnie wylicza się wagę gabarytową.

Zamów kuriera – paczka niestandardowa – dłużycowa

Jeśli chodzi o paczki niestandardowe, to ta kategoria jest nieco mniej znana, bo i rzadziej potrzebna. Jeżeli jednak chcesz wysłać kurierem narty albo karnisz, to właśnie nadaj przesyłkę dłużycową. W tej kategorii paczki niestandardowej chodzi o to, że jest ona długa, co stwarza szczególne problemy podczas transportu, i według długości jest wyceniana. Zwykle ma on określoną maksymalną grubość i wagę, a płaci się za każdy rozpoczęty metr bieżący paczki.

Przesyłka niestandardowa o dużej wadze

Maksymalna waga przesyłek kurierskich określona jest na ogół na około 30 kg. Jeżeli paczka waży więcej, będzie potraktowana jako przesyłka niestandardowa. Warto przy tym podkreślić, że większość firm kurierskich ogranicza także paczki niestandardowe do 50kg, choćby dlatego, że przepisy BHP zabraniają kurierowi przenoszenia przesyłki o większej wadze. Możliwe jest nadanie paczki o wadze nawet kilkuset kilogramów jako przesyłki paletowej, trzeba jednak pamiętać, że usługa ta standardowo nie uwzględnia rozładowania palety i wniesienia przedmiotów do domu klienta. Często najlepszym sposobem dostarczenia ciężkiej przesyłki jest skorzystanie z wyspecjalizowanej usługi, obejmującej wniesienie paczki.

Przesyłki niestandardowe o nieregularnym kształcie.

Za paczki niestandardowe uważa się także takie w nietypowych lub nieregularnych kształtach. Z punktu widzenia firm kurierskich stwarzają one kilka problemów.

InPost – paczka niestandardowa

W InPost przesyłki niestandardowe zdefiniowane są jako takie, których jeden bok przekracza 120 cm lub takie, których suma wymiarów wynosi więcej niż 220 cm. Przesyłka niestandardowa jako kategoria obejmuje także paczki o nietypowym, nieregularnym kształcie, a także paczki z wystającymi elementami. Generalnie wszystkie paczki, których nie da się postawić wygodnie na podłodze lub innej paczce oraz, na których nie da się postawić innej paczki. InPost wyróżniamy jednak kilka wyjątków. Po pierwsze, tuby o długości do 120 cm i średnicy do 10 cm. Ponadto, opony do rozmiaru 15”, jeśli są pakowane po dwie sztuki, jedna na drugiej, bez felg. Wreszcie, jako przesyłka standardowa traktowana jest karma dla zwierzą w opakowaniach do 20 kg. Trzeba też pamiętać, że paczka ponadgabarytowa nie może być nadana do automatu Paczkomat® i nie jest to kwestia dodatkowych opłat.