Prowadzisz sklep internetowy i chcesz, żeby Twoja oferta dotarła do szerokiego grona odbiorców? Zależy Ci na zbudowaniu rozpoznawalnej, silnej marki? Istnieją różne sposoby, jak osiągnąć sukces w e-commerce. Możesz zainwestować w płatne kampanie reklamowe lub skupić się na pozycjonowaniu, czyli poprawie widoczności Twojej strony w wynikach wyszukiwania. Jakie znaczenie w kontekście rozwoju e-sklepu ma pozycjonowanie? Dlaczego warto nad nim pracować i czy jest ono skomplikowane? Sprawdź razem z nami!

Czym jest pozycjonowanie sklepów internetowych?

Kiedy wpisujesz w polu wyszukiwarki Google dowolną frazę, algorytm wybiera podpowiedzi i oferty, które uznaje za najtrafniejsze. Każda strona internetowa ma określoną pozycję w wynikach wyszukiwania. Nietrudno więc zauważyć, że jedne witryny zajmują w rankingu lepsze miejsca (wyższe), a inne plasują się na niższych pozycjach. Pozycjonowanie sklepów online polega na podejmowaniu różnych działań, mających sprawić, by strona sklepu utrzymywała się na wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania Google lub trafiła na wyższą pozycję.

Jak zrozumieć mechanizm pozycjonowania Google?

Wyobraź sobie wielką maszynę lub silnik, przetwarzający miliardy danych każdego dnia, w każdej godzinie i sekundzie. Silnik wyposażony w algorytmy poddaje stałej analizie różne elementy, z których składa się strona internetowa. Google ocenia jakość Twoich treści (contentu) i dobór fraz kluczowych. Maszyna stale sprawdza też, jak wygląda struktura sklepu internetowego czy zawartość wartościowych linków. Wartość strony zależy głównie od jakości, układu i merytoryki prezentowanych treści. Musisz też wiedzieć, że współczesne algorytmy są nieustannie aktualizowane, a wraz z nimi zmieniają się zasady pozycjonowania treści!

Pozycjonowanie organiczne a kampanie Google Ads

Laik, dla którego pozycjonowanie jest pojęciem obcym, nie zna zwykle różnicy pomiędzy pozycjonowaniem organicznym i płatnymi kampaniami Google Ads (dawniej: Google AdWords). W e-commerce oba terminy mają jednak odmienne znaczenia. Google Ads to linki sponsorowane, mające formę reklam z krótkim opisem i tytułem. Obecnie Google oznacza je dopiskiem: reklama internetowa i umieszcza je w górnej części strony, pod wyszukiwarką. Kampanie tego typu można ustawić z rozliczeniem na zasadzie:

  • CPC, czyli: cost per click, płatność za kliknięcie linku,
  • CPA, cost per action, opłata za wykonanie określonego działania,
  • CPM, cost per mille, rozliczenie za 1000 wyświetleń,
  • PCV: cost per view, opłata dokonywana po obejrzeniu video przez internautę.

Organiczne pozycjonowanie sklepu w Google nie wymaga dokonywania żadnych płatności zewnętrznym operatorom. Jest to żmudny, czasochłonny i złożony proces optymalizacji treści strony głównej i podstron sklepu. Jak wypozycjonować sklep internetowy niskim kosztem? W tym celu zapoznaj się z zasadami SEO (z jęz. ang. Search Engine Optimization).

Czy pozycjonowanie stron jest trudne?

Wiele osób słysząc hasło: pozycjonowanie sklepu internetowego wyobraża sobie skomplikowane działania analityczne lub marketingowe, których mechanizmu przeciętny właściciel e-sklepu nie jest w stanie pojąć. To oczywiście nieprawda, ponieważ pozycjonowaniem może się zająć każdy, kto dysponuje odrobiną wolnego czasu i chęcią zdobycia nowej wiedzy. SEO jest dziedziną, która wciąż się rozwija i zmienia wraz z najnowszymi trendami algorytmów Google.

Nie musisz płacić krocie za obsługę zewnętrznej agencji SEO, by znów zaistnieć w wyszukiwarce Google! Wnikliwie obejrzyj własną stronę i skorzystaj z narzędzi SEO dostępnych w Internecie. W sieci znajdziesz dziesiątki praktycznych wskazówek, samouczków i tutoriali, jak skutecznie pozycjonować sklep internetowy.

Jeśli nie potrafisz lub nie masz czasu na samodzielne tworzenie opisów na Twoją stronę, skorzystaj ze wsparcia doświadczonego copywritera i specjalisty ds. SEO. Taka współpraca zaowocuje nową jakością treści, bogatych w odpowiednie frazy i linkowanie wewnętrzne. Zwróć uwagę na to, że tworzenie treści SEO nie oznacza pisania w sposób poetycki. Chodzi raczej o prosty przekaz i dobór najwyższej jakości słów.

Na czym polega optymalizacja sklepu internetowego?

Jeśli zamierzasz popracować nad widocznością strony Twojego sklepu, zacznij od kilku prostych kroków.

1. Przeanalizuj pozycję swojej strony

Użyj dowolnego narzędzia analitycznego, by ocenić aktualną pozycję Twojej strony (wybór płatnych i darmowych narzędzi jest duży, w opcji masz między innymi: Google Search Console, Senuto czy Ahrews).

2. Zweryfikuj treści na stronie

Przyjrzyj się treściom, dostępnym w Twoim sklepie internetowym, być może niektóre opisy produktów nie zawierają żadnych fraz kluczowych lub treści, dostępne na Twoim blogu są już nieaktualne i należałoby je odświeżyć? Przeczytaj swoje poradniki i zwróć uwagę na strukturę nagłówków oraz przejrzystość tekstów pod kątem oczekiwań odbiorcy.

3. Sprawdź linkowanie

W kolejnym kroku musisz sprawdzić poprawność linkowania wewnętrznego, tak aby wszystko dobrze funkcjonowało.

4. Weryfikacja zdjęć

Teraz już upewnij się, że zdjęcia, które dodajesz do katalogów, są odpowiednio opisane.

5. Czas ładowania strony

Na sam koniec zwróć uwagę na to, czy Twoja strona ładuje się szybko i czy jest bezpieczna (czy masz certyfikat SSL).

Analizując treści na swojej stronie, staraj się postrzegać content z perspektywy potencjalnych klientów, nie pomijając przy tym roli frazy kluczowej i struktury tekstów w e-sklepie. Jakie teksty analizuje Google? Praktycznie wszystkie. Nie możesz myśleć, że są to jedynie dłuższe formy, jak blog czy poradnik. Skup się też na opisach produktów, kategorii, treściach linków, hasłach reklamowych. Maksymalnie upraszaj treści, dzięki czemu będą one łatwiejsze w odbiorze, konkretne i atrakcyjne zarówno z punktu widzenia klienta, jak i silnika Google.

Jakie efekty przynosi skuteczne pozycjonowanie sklepu internetowego?

Każdy właściciel e-biznesu przynajmniej jeden raz powinien zadać sobie pytanie: co daje skuteczne pozycjonowanie sklepów internetowych? Zamiast wydawać pieniądze na kampanie reklamowe, można osiągnąć w e-commerce znacznie więcej, intensywnie pracując nad jakością własnej strony www.

Co zyskasz dzięki stałemu, przemyślanemu pozycjonowaniu sklepu internetowego? Lista korzyści jest naprawdę imponująca:

  • zaczynasz wybijać się na tle konkurencji,
  • strona Twojego sklepu wznosi się coraz wyżej w organicznych (niepłatnych) wynikach wyszukiwania,
  • wzrastają szansę na zwiększenie sprzedaży i to, że potencjalni klienci zainteresują się Twoją stroną,
  • pozycjonujące treści są wartościowe i wpływają na budowę Twojego wizerunku,
  • strona sklepu staje się bardziej przejrzysta i funkcjonalna.

Jaki związek z pozycjonowaniem ma content marketing?

Content oznacza wszelkie treści, które udostępniasz na swojej stronie internetowej. Są to zarówno treści w formie tekstowej, jak i graficznej lub video. Content marketing to działania marketingowe, których celem jest projektowanie, planowanie, tworzenie i edytowanie wartościowych treści, mające pozycjonować. Skąd masz czerpać wiedzę na temat jakości materiałów (contentu), dostępnych na Twojej stronie? Zleć audyt SEO wyspecjalizowanej firmie lub spróbuj samodzielnie przeanalizować wartość treści i słowa kluczowe, używając narzędzi typu: Senuto czy AnswerThePublic.

Które słowa kluczowe wpłyną na pozycjonowanie sklepu internetowego?

Chcesz pozycjonować sklep internetowy, korzystając z fraz SEO? To bardzo dobry pomysł! Słowa kluczowe warto wplatać w karty produktów, artykuły blogowe i inne treści, dostępne w Twoim sklepie online. Pamiętaj jednak o bardzo ważnej kwestii – nadmiar fraz i ich sztuczne wplatanie w każde zdanie wcale nie wpłynie korzystnie na zwiększenie widoczności Twojej witryny! Wręcz przeciwnie, w dziedzinie SEO liczy się obecnie bardziej merytoryczna wartość contentu niż ilość słów kluczowych.

Zmiany w trendach pozycjonowania sklepów internetowych

Na uwagę zasługuje też fakt, że trendy w zakresie optymalizacji sklepu internetowego ulegają stałym zmianom, więc metody optymalizacji, które sprawdzają się dziś na stronie www, być może za rok będą już nieaktualne. Zastanawiasz się, skąd czerpać inspirację i jak ocenić, czy dobór słów kluczowych jest właściwy? Zawsze sprawdzaj, czy wybrane frazy kluczowe cieszą się popularnością w wyszukiwarce. Porównuj też raporty popularności fraz z różnych narzędzi analitycznych.

Podsumowanie

Podsumowując, pozycjonowanie polega przede wszystkim na analizie własnej strony internetowej, weryfikacji treści i linków oraz zdjęć. Dbaj dokładnie o te elementy i nie zapominaj o uzupełnianiu treści. Jeśli będziesz działać zgodnie z zaleceniami Google, to z pewnością uda Ci się skutecznie wypozycjonować sklep internetowy. Postaraj się tworzyć treści przyjazne wyszukiwarkom, a przede wszystkim klientom swojego sklepu, w ten sposób z pewnością uda Ci się przebić w sieci.